Tutaj dowiesz się co to jest Diatermia czyli leczenie ciepłem, oraz w jakich schorzeniach jest stosowana.
Co to jest Diatermia czyli leczenie ciepłem ?
Diatermia czyli leczenie ciepłem jest to mówiąc prostymi słowami zabieg polegający na punktowym ( obszarowym) nagrzaniu tkanek przy udziale pola elektromagnetycznego. Podsumowując wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje diatermii :
- Diatermia z wykorzystaniem pola elektrycznego, zalecany i wykorzystywany do nagrzewania tkanek znajdujących się stosunkowo płytko najczęściej dociera do tkanki tłuszczowej
- Diatermia z wykorzystaniem pola magnetycznego, zalecanym i wykorzystywany do nagrzewania tkanek znajdujących się głębiej najczęściej do nagrzewania mięśni.
Zapraszam również do zapoznania się z rodzajami technik masażu klasycznego, które mogą być z powodzeniem stosowane podczas rehabilitacji o ile nie ma do nich przeciwskazań.
Diatermia oraz wskazania i przeciwskazania do zabiegu
Zabieg dimetrii różnicujemy ze względu na występującą częstotliwość drgań oraz wielkość fali. Zabiegiem który występuję jako opisywany tutaj jest to diatermia krótkofalowa. Jest również coś takiego jak diatermia długofalowa. Warto wiedzieć że wykorzystuje się ją do cięcia lub łączenia tkanek a nie do zabiegu fizykoterapeutycznego. Jednak dimetria krótkofalowa jest świetnym zabiegiem pomagającym w przypadku na przykład zapalenia stawów. Świetnie sprawdza się ten zabieg podczas występowania różnych nerwobóli.
Dimetria krótkofalowa jest to zabieg bardzo bezpieczny jednak warto zwrócić uwagę na przeciwskazania do stosowania tej terapii jak: okres gdy kobieta jest w ciąży lub podczas menstruacji, nie wolno go wykonywać u osób z rozrusznikiem serca, osobom cierpiącym na choroby nowotworowe, padaczkę gruźlicę, u osób ze słabą krzepliwością krwi lub posiadających tendencję do krwawień czy żylaki. Ponad to osoby mające problemy z krążeniem obwodowym nie mogą korzystać z tego zabiegu.
Zabieg wykonuje się w wyspecjalizowanych gabinetach rehabilitacyjnych. Dodatkowo zebranych informacji. Stan na dzień dzisiejszy zabieg nie jest refundowany przez nfz i brak informacji aby kiedykolwiek w przyszłości miało się to zmienić. Podsumowując i dodając wszystko do siebie. Poleca się i warto jest stosować zabiegi w serii jednak z odpowiednio dobraną liczbą zwykle do około 10 sesji zabiegowych.