Rodzaje technik masażu klasycznego

Tutaj dowiesz się co to jest i poznasz jakie są rodzaje technik masażu klasycznego. Masaż klasyczny jest uważany za podstawowy rodzaj masażu. Masaż jest to jedna z najstarszych forma terapii znanej ludzkości więcej o tym tutaj.

Co to jest Masaż klasyczny ?

Masaż klasyczny jest to jeden z rodzajów masażu. Polega on na sprężystym odkształcaniu tkanek przy, zastosowania różnego rodzaju ruchów przy pomocy dobranych chwytów. Ponad to stosując odpowiednio techniki masażu wywieramy bezpośredni wpływ na organizm poprzez poszczególne tkanki ciała. Podsumowując przy wykorzystaniu naszego ciała najczęściej rąk ( dłoni ) odpowiednio stymulujemy ( dotykamy ) ciało osoby masowanej. Ponad to robiąc to właściwie uzyskujemy pozytywny efekt dla tej osoby.

Rodzaje technik masażu klasycznego zdroowo.pl
Zdjęcie osoby masowanej w salonie masażu

Rodzaje technik masażu klasycznego ( chwyty w masażu klasycznym techniki )

Technik masażu klasycznego inaczej też nazywane chwyty masażu klasycznego. Dzielimy na pięć głównych podstawowych w tym: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. W związku z rozwojem masażu techniki te zostały również poszerzone i zmodyfikowane o kolejne takie jak: przemieszczanie, wałkowanie, rolowanie, roztrząsanie. Warto zauważyć że nie na wszystkich częściach ciała stosuje się wszystkie wymienione techniki. Bardzo często podaję się następującą kolejność wykorzystywania technik w celu uzyskania jak najlepszej skuteczności wykonywanego zabiegu:

Wskazania do stosowania technik masażu klasycznego

Wskazaniami do zastosowanie różnych rodzajów technik masaży klasycznego są przede wszystkim choroby:

  • Narządu ruchu
  • Reumatyczne
  • Skóry
  • Dziecięce
  • Układu krążenia
  • Układu oddechowego
  • Mięśni poprzecznie prążkowanych
  • Ośrodkowego układu nerwowego
  • Obwodowego układu nerwowego
  • Zaburzające pracę mięśni jamy brzusznej
Rodzaje technik masażu klasycznego
Masaż

Opis podstawowych Rodzajów technik masażu:

Głaskanie – Jest to technika polegająca na wykonaniu, posuwistych ruchów na masowanej tkance poprzez rękę masażysty oddziałowujące na ciało osoby masowanej. Technika ta stosowana jest też często w celu przeplatania a innymi. Uwaga zależnie od tępa wykonywania ruchów możemy uzyskać efekt pobudzający.

Rozcieranie – Jest to technika polegająca na wykonaniu ruchów które są jednocześnie koliste oraz posuwiste. W czasie wykonywania tego ruchu ręką masażysty należy zwrócić uwagę aby utworzył się fałd skóry. Podobnie jak przy rolowaniu ale ruch który to powoduje jest inny. Ponad to technikę można wykonywać w poprzek jak i wzdłuż tkanek. Dlatego może to dawać efekt sprężystego odkształcenia ścięgien, powięzi, więzadeł oraz torebek stawowych.

Ugniatanie – Jest to technika polegająca na potraktowaniu każdej grupy mięśniowej jak odrębną cześć. Dlatego poprzez ruchy polegające na uciskaniu, wyciskaniu oraz unoszeniu tkanki mięśniowej ruch zaczynamy od dalszego przyczepu mięśnia w kierunku bliższego. Ponad to można wykonywać tą technikę poprzez: poprzeczne, podłużne, uciski, oraz zruszanie, tkanki mięśniowej aby uległa sprężystemu odkształceniu a nawet odsunięciu tkanek od struktury kostnej.

Oklepywanie – Jest to technika polegająca na szybkim, stabilnym, jednostajnym uderzaniu rękoma masażysty w masowane wcześniej tkanki. Dotyk ręki do osoby powinien być intensywny lecz dość krótki. Dlatego też zależnie od siły i prędkości wykonania możemy osiągnąć różne efekty. Jednak należy pamiętać o tym aby ręce stykały się z ciałem osoby masowanej poprzecznie do ułożenia włókien mięśni.

Wibracja – Jest to technika polegająca na wytworzeniu drgań, o dość dużej częstotliwości ale małym zakresie poprzez przeniesienie ich na ciało masowanego ręką masażysty. Jednak dopuszczalnie jest też użycie urządzenia wytwarzające wibrację. Ten rodzaj techniki masażu można podzielić też ze względu na: kierunek wykonywania, metodę lub na sposób.

Opis pozostałych Rodzajów technik masażu:

Roztrząsanie – Jest to technika polegająca na wytworzeniu drgań, o dość niskiej częstotliwości ale dużym zakresie poprzez przeniesienie ich na ciało masowanego ręką masażysty.

Przemieszczanie – Jest to technika polegająca na dookólnym ( skierowanym po okręgu ) rozciąganiu skóry w całym możliwym jej zakresie. Jednak jest to obszar w jakim jesteśmy całkowicie w stanie ją przesunąć.

Rolowanie – Jest to technika polegająca na objęciu fałdu skóry w palce. Najlepiej między kciuk a pozostałe palce i przepchnięciu go w poprzek lub wzdłuż tkanek na których wykonujemy tą technikę.

Wałkowanie – Jest to technika polegająca na wykonaniu naprzemiennych posuwistych ruchów na kończynach górnych i dolnych. Innymi słowy wewnętrzne strony dłoni należy przesuwać posuwiście względem długości ciała. W tym czasie ręce pracują w przeciwnych kierunkach przesuwać je należy od dołu do góry. Można stwierdzić że jest to technika łącząca w sobie: głaskanie, ugniatanie a nawet rozcieranie.

Zapraszam do zapoznania się z najnowszymi wpisami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.