Tutaj dowiesz się co to jest AZS – Atopowe zapalenie skóry. Jakie są objawy ? Przyczyny występowania ? Sposoby leczenia ?
AZS – Atopowe zapalenie skóry a co to jest ?
Jest to przewlekła choroba zapalna skóry. Bardzo charakterystycznym objawem AZS ( egzemy ) jest bardzo silne uczucie świądu/swędzenia. Okresowo objawy zwykle się nasilają. Często u osób dorosłych zmiany zapalne powstałe w wyniku choroby rozsiane są po całym ciele. Jednak najczęściej zarówno u dorosłych, dzieci i młodzieży występują w miejscach gdzie dochodzi do zginania się stawów:
AZS – Atopowe zapalenie skóry objawy
Najbardziej dotkliwe, uciążliwe i nieprzyjemnie objawy to między innymi. Uczucie swędzenia skóry, dość charakterystyczny i powtarzalny obszar zmian , ( UWAGA u niemowląt AZS zaczyna się od głowy i przechodzi stopniowo na resztę ciała ), występowanie AZS u członków rodziny, powracający przebieg choroby, suchość skóry, nasilające się swędzenie podczas pocenia się, rogowacenie się naskórka. Podsumowując objawy są dość uciążliwe przez co mogą wpływać na własną samoocenę. Dlatego oprócz stanu fizycznego trzeba zadbać o stan psychiczny osoby chorej.
AZS Przyczyny występowania
Na chwilę obecną nie ma bezpośredniej odpowiedzi, czy zdefiniowanej jednej przyczyny powstania choroby. Natomiast wszystko wskazuje na to że jest to wynik złożonych zależności organizmu człowieka na który wpływa ma duża liczba czynników. Jednym z genetycznych przyczyn jest nieprawidłowo działające biało odpowiadające za ochronę naskórka przez co skóra się przesusza. Według badań jeżeli u jednego z rodziców wystąpiła ta choroba to dziecko praktycznie nie ma szansy jej uniknąć w swoim życiu. Czynnikami zewnętrznymi wpływającymi na przebieg choroby są miedzy innymi:
- Stres
- Środki podrażniające skórę
- Wilgotność otoczenia
- Uczulenia ( alergie )
- Zakażenia
AZS i sposoby leczenia
Jednym ale nie najważniejszym czynnikiem związanym z leczeniem atopowego zapalenia skóry jest właściwa pielęgnacja miejsc występowania zmian. Dlatego stosuje się preparaty mające na celu zmniejszenie suchości skóry i odbudowanie jej prawidłowej flory bakteryjnej. Właściwy dobór leczenia zależy od lekarza może także obejmować włączenie leków sterydowych i steroidowych oraz stosowanie maści, kremów. Ponadto ważna jest też suplementacja witamin D oraz E. Jednak można też zastosować fototerapię światłem ultrafioletowym.
Naturalne pomocne przy AZS
Do spożywania oraz do zewnętrznego stosowania kilka razy dziennie można używać olej z czarnuszki, ogórecznika, kokosowy lub wiesiołka dwuletniego. Ponad to zewnętrznie świetnie się sprawdza koloidalny ekstrakt z owsa co potwierdzają badania ( o ile osoba nie jest na niego uczulona i nie podrażni skóry ). Podobnie dość dobre działanie ma zastosowanie aloesu. Warto zadbać o odpowiednią dietę i stan naszych jelit stosując odpowiednie mieszanki ziołowe. Na przykład po to aby oczyścić nasze wnętrze oraz odpowiednio odżywić organizm, we wszystko co jest niezbędne do odbudowy. Ponadto warto pamiętać o regularnych dość częstych kąpielach i prysznicach aby zachować czystość skóry.