Tutaj przeczytasz o tym jaki jest masaż relaksacyjny całego ciała. W jakim celu się go stosuję oraz jak go wykonać. Zapraszam !
Co to jest Masaż relaksacyjny całego ciała ?
Masaż relasacyjny całego ciała jest to działanie na tkankach człowieka które ma na celu doprowadzić do relaksacji i odprężenia osoby masowanej. Działanie manualnie na tkankach można wykonywać w sposób intuicyjny ważne aby było to dobrane zawszę do poszczególnych upodobań i odczuć osoby masowanej. Ponad to bardzo ważne jest aby masaż ten przynosił pożądane skutki. Zarówno na poziomie masowanych tkanek jak i psychiczne odprężenie. Praktycznie każdemu rodzajowi znanego masażu można przypisać działanie relaksacyjne oczywiście jeżeli wpłynie pozytywnie na wyciszenie, relaksację oraz przypływ sił witalnych osoby masowanej. Podsumowując masaż ten jest to więc najprościej mówiąc. Każdy masaż ale jednak sięgając do literatury dowiemy się że obejmuje on Techniki masażu klasycznego ( możesz się z nimi zapoznać klikając tutaj ) oraz konkretne metody które podam w dalszej części.
Jak wykonać Masaż relaksacyjny całego ciała ?
Masaż relaksacyjny całego ciała rozpoczyna się od ułożenia w pozycji leżenia przodem. Ponad to najlepiej według dostępnych źródeł zachować kolejność masowanie; grzbietu oraz kręgosłupa, następnie tył kończyn dolnych i pośladki. Gdy zakończymy ten etap przychodzimy do zmiany pozycji na leżenie tyłem. Zaczynamy teraz od masażu kończyn dolnych następnie masuje się brzuch, klatkę piersiową, kończyny górne, szyję, twarz i kończymy na głowie.
Podział masażu relaksacyjnego na poszczególne partie
Wykonujemy Masaż:
Metody masażu poszczególnych partii ciała:
Masaż grzbietu
Osoba masowana leży przygotowana do masażu okryta. Przez okrycie wykonujemy. Uziemienie następnie zsuwamy okrycie i odsłaniamy tylko partię masowaną. Następnie wykonujemy kołysanie tułowiem. Dlatego wyraźnie a wręcz przesadnie naoliwiamy osobę masowaną i przechodzimy nad głowę osoby masowanej i wykonujemy:
- Głaskanie podłużne grzbietu, okrężne pośladków i grzbietu, grzbietu w ósemkę, karku i barków, ugniatające kręgosłupa, poprzeczne grzbietu piłowe, podłużne grzbietu, skosami grzbietu w ósemkę, symetryczne grzbietu w formie motyla
- rozcieranie: podłużne grzbietu, głaszczące grzbietu
- ugniatanie wałkujące talii
- głaskanie: barków i karku, ugniatające barków
- ugniatanie punktowe kręgosłupa, punktowe barków
- oklepywanie grzbietu
- wibrację kręgosłupa i grzbietu
- roztrząsanie grzbietu
- głaskanie: grzbietu i pośladków okrężne, muskanie, grzbietu piłowe poprzeczne
- rozciąganie kręgosłupa
- kołysanie tułowiem
Masaż kończyn dolnych
Po masażu grzbietu masuje się osobno kończyny dolne. Przede wszystkim odsłaniając je po kolei. Przy tym pamiętając że odsłaniamy tylko obszar masowany. Dlatego ponad to warto podzielić na dwa obszar masowaną kończynę. Następnie zaczynamy od naoliwienia i wykonujemy:
- Głaskanie: klasyczne, poprzeczne piłowe, rynienka, strony podeszwy stopy, strony grzbietu stopy, rozcierające podeszwy stopy, łydki, ugniatające uda i pośladka
- krążenie pośladkiem
- ugniatanie: podeszwy stopy, wałkujące kończyny
- roztrząsanie; łydki, kończyny dolnej
- głaskanie: kończyny dolnej, piłowe stopy,
- rozcieranie stopy
- głaskanie: kończyny dolnej, wokół kostek, podudzia, stawu kolanowego
- rozcieranie stawu kolanowego
- głaskanie uda piłowe
- rozcieranie kończyny dolnej
- ugniatanie wałkujące łuda
- głaskanie stopy i kończyny dolnej
Masaż brzucha
Osoba masowana okryta zmienia pozycję na leżenie na plecach. Przez okrycie wykonuje kołysanie tułowiem. Następnie odsłania się tylko masowaną partię i wykonuje się:
- Głaskanie: okrężne, trójkątne, podłużne,
- ugniatanie: wałkujące mięśnie prostych i skośnych brzucha oraz talii
- wibrację stabilną i daszkową
- głaskanie brzucha
- kołysanie tułowiem
Masaż klatki piersiowej
Osobie masowanej przeprowadza się masaż całej klatki piersiowej ramion, szyi oraz kark z barkami. Dlatego bardzo ważne aby u kobiet omijać gruczoły piersiowe a u mężczyzn sutki. Ponad to kolejno wykonuje się:
- Głaskanie: podłużne, poprzeczne, dekoltu i szyi oraz karku,
- rozcieranie potylicy
- kołysanie głową
- rozcieranie odcinka szyjnego kręgosłupa
- ugniatanie: wałów mięśnie czworobocznych, ramion, klatki piersiowej, przestrzenie międzyżebrowych
- wibrację podłużną
- głaskanie: podłużne i poprzeczne
Masaż kończyn górnych
Osobie masowanej rozpoczynamy masaż od ramienia z uwzględnieniem mięśni barku i karku oraz piersiowy. Ponadto jednak należy pamiętać aby kolejno masować także staw łokciowy i przedramię oraz staw nadgarstka i rękę. Kolejno wykonuje się:
- głaskanie ramienia
- rozcieranie ramienia
- ugniatanie: ramienia, barku, karku,
- rozcieranie stawu barkowego,
- roztrząsanie ramienia
- głaskanie: stawu łokciowego, przekramienia.
- rozcieranie przedramienia
- ugniatanie przedramienia
- głaskanie: stawu nadgarstkowego, śródręcza, palców, masujące ręki i kończyny górnej
- rozluźnianie kończyny górnej
Masaż szyi, twarzy i głowy
Osoba masowana okryta jest dokładnie poza partiami masowanymi. Przede wszystkim masaż tych części powinien być wykonany możliwie mało natłuszczonymi rękami. Należy zwrócić szczególną uwagę aby olejek nie dostał się do oczu.
- Głaskanie: szyi, policzków, nosa, brwi, czoła,
- rozcieranie: szyi, policzków, brwi, czoła,
- ugniatanie rozcierające żuchwy i brwi
- oklepywanie muskające
- wibracja twarzy
- rozcieranie głowy i małżowin usznych
- głaskanie: szyi, policzków, czoła
- Zakończenie uziemienie z rozłączeniem
Bardzo ważne dodatki
Warto zwrócić uwagę na fakt iż osiągnięcie zamierzonego efektu w masażu relaksacyjnym mogą i wspomogą aromaterapia i muzykoterapia. Następnie warto jest też zadbać o odpowiedni klimat i podejście do każdej osoby indywidualnie zależnie od miejsca wykonywanie masażu i stanu osoby masowanej. Dlatego także bardzo ważne jest oświetlenie.