Masaż Shantala a rozwój dziecka . Jak ma wpływa na rozwój dziecka ? Dlaczego warto go stosować ? Jakie są wskazania do stosowania ?
Masaż Shantala a rozwój dziecka
Masaż Shantala jest to pradawna Hinduska metoda masowania dzieci. Która została wprowadzona i rozpowszechniona przez francuskiego lekarza położnika Frédérick Leboyer. Zabieg masażu można stosować u dzieci zdrowych jak i też u dzieci z opóźnionym rozwojem psychicznym oraz u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Masaż wpływa pozytywnie na rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka. Ponieważ przede wszystkim uaktywnia komórki nerwowe dzięki czemu dziecko dostaje dopływ bodźców. Dlatego przyczynia się to do poprawienia pracy układu nerwowego oraz do wzrostu czuciowych komórek nerwowych. Masaż pomaga zachować odpowiednią ilość wrażeń i stymulacji dzięki czemu dziecko ma szansę na prawidłowy rozwój. Dodatkowo warto nadmienić że brak odpowiedniej ilości bodźców może skutkować negatywnie w przyszłości dziecka poprzez: brak lub znaczne obniżenie spontaniczności, ciągłe lub okresowe napięcie psychiczne, obniżoną komunikatywność w tym i społeczną.
Wskazania do masażu Shantala oraz dlaczego warto go stosować?
Masaż warto stosować ze względu na liczne wskazania do jego wykonywania u dziecka takie jak:
- problemy ze snem
- nadwrażliwość na dotyk
- niedowrażliwość na dotyk
- ostre kolki
- problemy gastryczne
- duże napięcie mięśniowe
- opóźnienie psychoruchowe
- wspomaganie rozwoju dziecka
- urazy mózgu
- urazy czaszki
- mózgowe porażenie dziecięce
- problemy motoryczne ust
- zaburzenia rozwoju twarz
- wczesne urodzenie ( wcześniaki )
- nadpobudliwość
- niepełnosprawność intelektualna
- autyzm
Opis wykonania Masaży shantala
Masaż Shantala jest to masaż który powinien być wykonany przez rodzica/ów dziecka. Niemowlę najlepiej położyć na własnym ciele np: na nogach, a starsze dziecko na np: materacu na podłodze. Przede wszystkim dziecko powinno leżeć na grzbiecie. Warto zwrócić uwagę i zadbać o komfort termiczny dziecka jak i o to aby masaż nie był zaraz po posiłku a najlepiej po około godzinie. Środkiem stosowanym do masażu powinien być środek poślizgowy obojętny dla zdrowia dziecka. Na przykład często można się spotkać z polecaniem do tego celu naturalnej oliwy z oliwek. Masaż najlepiej wykonywać codziennie a nawet kilka razy dziennie ( zalecane do dwóch razy ) o systematycznej porze, aby dziecko się przyzwyczaiło. Ponad to warto też dostosować się do dziecka i robić go wtedy kiedy dziecko samo ma na niego ochotę. Dziecko podczas masażu musi być spokojne aby budować z rodzicem dobrą relację.
Podczas masażu dziecko musi być zadowolone, uśmiechnięte, radosne, zaopiekowane. Dlatego ważny jest ciągły kontakt wzrokowy i słowny z dzieckiem i obserwowane jego reakcji. Przede wszystkim należy wykonywać tylko głaskanie dowolnie dłonią, kciukami, opuszkami, pierścieniowo lub śrubowo kończyny. Innymi słowy zabieg powinien być wykonywany w tempie i z siłą bodźców dobraną przez nas według odczuć dziecka i naszych. Warto pamiętać o tym aby cały czas ręce mieć przy ciele dziecka i ich nie odrywać. Ponad to dodatkowo zapraszam też do zapoznania się z wpisem o Masażu oraz o Technikach Masażu Klasycznego.
Nagranie o wykonaniu Masażu Shantala i wpływie na rozwój dziecka
Uwaga na nagraniu dziecko jest w pieluszce, lepsze efekty uzyskuje się gdy dziecko ma odsłonięte całe ciało. Ponieważ bodźce przekazywane przez nas docierają w większa ilość miejsc.