Tu poznasz przepis na Syrop z Kwiatu Mniszka Lekarskiego który możesz stosować w przypadku występowania infekcji górnych dróg oddechowych lub jako środek wspomagający procesy trawienne poznasz również sposób stosowania, tego jakże cennego i dobrego syropu. Więc do dzieła, poniżej znajdziesz skład przepisu potrzebny do tej kompozycji.
Spis treści ;
- Wstęp
- Składniki na syrop
- Ważne informację
- Zbiór kwiatów
- Gotowanie syropu
- Przelewanie do słoików
- Przechowywanie
- Wskazania do stosowania
- Zastosowanie Syropu
- Przeciwskazania
Syrop z Kwiatu Mniszka Lekarskiego Co Nam będzie potrzebne ?
- Około 1 kg kwiatów ( całych główek) czyli między 800 a 1000 sztuk zależy od wielkości
- 2 litry wody ( ja stosuję zwykłą kranówkę ale preferowana woda źródlana )
- 1 kg cukru ( słyszałem że niektórzy dodają erytrol lub ksylitol )
- 2 razy dość duża cytryna ( około 120 ml „na oko” 😉 )
- Moja Babcia dodawała też tymianek ( w ilości dwie szczypty ” miara uniwersalna” 😉 )
Ważne informacje;
Zwróć uwagę że mniszek lekarski to zupełnie inna roślina niż mlecz. Niedopuszczalne jest aby doszło do pomyłki (… Co prawda to nie tak jak z saperem który myli się tylko jeden raz …). Zwyczajowo ( potocznie ) mówi się na mniszka lekarskiego mlecz. Mlecz polny kwitnie dopiero od czerwca. W odróżnieniu od mniszka lekarskiego posiada kilka kwiatów wyrastających z jednej łodygi. Jest ona dość sztywna i twarda a jego liście od spodu posiadają włoski.
Zabieramy się do wykonania ;
Wybierz Pewne miejsce usytułowane z dala od możliwości występowania nadmiernych zanieczyszczeń. Kwiat mniszka zbiera się zwykle na koniec kwietnia i w maju zależnie od regionu i tego jak schodzi zima. Zbierz zaplanowaną ilość kwiatu z mniszka. ( staraj się aby było jak naj mniej zielonych części rośliny, chyba że lubisz lekka goryczkę w smaku syropu ). Po zebraniu kwiaty rozłóż na około godzinę na czymś dość jasnym np; gazecie lub obrusie, dzięki temu zabiegowi dasz owadom szansę na ewakuację przez co opuszczą kwiaty.
Po tym czasie przełóż kwiat mniszka lekarskiego do garnka ( garnek powinien być duży i szeroki ), zalej wodą i gotuj na średnim ogniu przez około pół godziny aż całość zacznie wrzeć. Poczekaj aż napar ostygnie i przełóż go do lodówki lub odstaw w chłodne miejsce.
Następnego dnia (po około 24 godzinach od ostygnięcia) należy przecedzić napar przez gazę albo tetrę i dodać do niego sok z cytryny oraz stopniowo cukier i gotować aż do rozpuszczenia się cukru oraz uzyskania konsystencji zbliżonej do syropu ( robię to na dość małym ogniu aby nie przypalić i staram się mieszać aby nie przywarło ).Podobno im krótszy proces odparowywania wody (czy jak kto woli profesjonalnie to nazwać redukcji), czytaj zmniejszania objętości, tym lepiej ponieważ traci mniej swych zbawiennych dla organizmu człowieka właściwości zdrowotnych.
Gorący syrop przelewamy do wyparzonych słoików ( wybieram zwykle słoiki dość małe ze względu na to że są poręczniejsze ) słoiki i zakrętki wkładam do zmywarki a następnie dodatkowo parzę. Gdy słoiki zostaną wypełnione to należy je zakręcić i odstawić do ostygnięcia odwrócone do góry dnem. Dzięki temu że w syropie znajduję się cukier nie ma konieczności przeprowadzania pasteryzowania. Bardzo ważne aby na każdym etapie starać się zachowywać czystość i możliwie dużą sterylność aby nasza praca była satysfakcjonująca.
Przechowywanie słoików z syropem jest dość intuicyjne staramy się im znaleźć chłodne ciemne miejsce oklejamy lub opisujemy każdy słoik z datą zalania. Pamiętamy o tym aby słoik po otwarciu przechowywać już w lodówce i zachować czystość w słoiku przy zażywaniu/stosowaniu.
Wskazania:
Syrop z kwiatu mniszka zwykle stosuje się jako środek wspomagający podczas występowania kaszlu i bólu gardła, świetnie spisuje się jako środek wspomagający trawienie. W kilku miejscach ( opisach ) spotkałem się z informacją iż kwiat mniszka posiada właściwości moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne, oraz przeciwskurczowe.
Zastosowanie:
Stosowanie syropu jest dosłownie takie na jakie wpadniemy jednak świetnie sprawdza się jako zamiennik cukru do herbaty, kawy, wody z cytryną. Spożywać można też bezpośrednio z łyżki jednak warto zwrócić uwagę aby nie wkładać oblizanej łyżki do słoika, a nalewać syrop na łyżkę. Zwyczajowo stosuję łyżkę syropu do herbaty rano i wieczorem profilaktycznie oraz gdy czuję że mnie coś pobiera to nawet do czterech razy dziennie łyżkę na szklankę wody.
Przeciwskazania:
Przeciwskazania są związane głownie z dość dużą ilością cukru jednak można je wyeliminować stosując erytrol lub ksylitol ( nie próbowałem ale wiem że jest taka możliwość ) warto zwrócić uwagę iż gdy stworzymy syrop posiadający dość dużą ilość goryczy to może on mieć niekorzystny wpływ u osób posiadających wrzody żołądka. Dodatkowo syrop nie może być stosowany u osób które. Nie mogą stosować mniszka lekarskiego co wydaje się być dość logiczne i oczywiste bo kwiat jedna z części tej rośliny.